SVS&RDA Calendar  of Events   2015-2016

SVSRDA  Home

logo


PSRDF Home
Refer to the following Club Codes throughout the Calendar of Events

BB - Bloxom's Bunch
CON - Continental Squares
DAR - Dance A'Rounds
DPO - Do-Pas-O
F&S - Flirts & Skirts
GAD - Gad-Abouts
PAN - Martinsburg Panhandlers
PS - Palm Squares
RRR - Red Rose Round
SS - Shippen Squares
SP - Star Promenaders
ST - Swing Thrus
US - Unconventional Squares
 

 



September 2016




Date Club

Who and What

Place
Time Program
02 Fri F&S Sept. 2, 3, 4 & 5 - SHRINE MONT 4 Day WEEKEND All EXPENSES INCLUDED (See Flyers) VA Fri. 8 PM-Mon. 1 PM Plus/Rds
03 Sat UNC Dan Koft     Air Conditioned Hall St. PL 3:00-4:00 4:00-6:00 Advance        DBD
03 Sat DPO Dan Koft 2 X 2 Deb Deardorff - Casual  St. PL 8:00-10:30 Plus
03 Sat PAN Rich Steadman, Carl Odell, Gary Proctor, Art Lavigne, Dean Singleton & Butch Bloxom & Roberta Harris - Barn Dance at Wild Goose Farm Shepherdstown, WV  12:30-1:45 live music 2-9 PM dancing MS, PLUS, Rounds
06 Tue SS The Caller Rocks! - Bob Engel/Chris Jopek 2x2 BCP 7:30-9:30 Plus/Rds
10 Sat GAD Mike Sikorsky (guest caller),  Butch Bloxom (cuer)  Welcome Back Dance,  Casual WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
10 Sat PS Jerry Goshorn - New Season Of Dance-CASUAL NES 7:30-9:30 MS/Plus
12 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
12 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
12 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
13 Tue DAR NEW ROUND DANCE CLASS BETH 7:30-9:30 Beginner
14 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2 MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
14 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00 - 9:00 Rd II-IV+
17 Sat PAN Rich Steadman, Butch Bloxom & Roberta Harris - Western Round-up EISM 7:00-10:00 MS /Plus/Rd
17 Sat SP Gary Proctor (Calling) and Deb Elser (Cueing) St PL 7:30-10.00 MS/Plus/Rd
19 Mon DPO Bill Gordon - 1St New Dancers Introductory Night St.PL 7:30-9:30 Basic
20 Tue CON Continental Squares, Bob Engel NRRC 7:45-9:46 A2
23 Fri ST Dave Kreiter 2x2 Debbie Elser (cuer) JBES 7:30-9:45 Plus/Rds
24 Sat GAD Art Lavigne (caller), Butch Bloxom (cuer)  Favorite Team Jersey Casual WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
26 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop MFH 7:30-9:30 Ph. III-IV
26 Mon DPO Bill Gordon - 2nd New Dancers Introductory Night St.PL  7:30-9:30 Basic
26 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
26 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
27 Tue SS Crazy Hat Dance - Bob Engel - Sq. Dance attire optional BCP 7:30-9:30 Plus
28 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2              HAWAIIAN LUAU MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
28 Wed RRRD Workshop - Deb Elser - Round Dancing LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+


October 2016




Date Club

Who and What

Place
Time Program
01 Sat UNC Doren McBroom  St. PL 3:00-4:00    4:00-6:00 Advance        DBD
01 Sat DPO Doren McBroom 2X2 Linda Prosser St. PL 8:00-10:30 Plus
01 Sat PAN Bill Harrison, Christina Eum - Fall Festival Dance EISM 7:00-10:00 MS/Plus
03 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
03 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
06 Thu ST Dave Kreiter-1st new dancer class-FREE LCOB 7:00-9:00 Basic
08 Sat GAD Art Lavigne (caller), Butch Bloxom (cuer) Mens Gourmet Dish Night WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
08 Sat PS The Koft's   Dan (Caller)   Kathy (Cuer) Great  Caller & Cuer ( Fairly New to Our Area) NES 7:30-10:00  Plus/Rds
08 Sat ST Dave Kreiter  Fun Night  Intro to Square Dancing  Ronks Fire Hall RFH 7:00-9:00 Beg Basic
10 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
10 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
10 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
11 Tue SS The Winds of Autumn - All Singing Calls - Bob Engel/Chris Jopek 2x2 BCP 7:30-9:30 Plus/Rds
12 Wed F&S NO DANCE - *** CRUISE ***     Plus/Rds
12 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
13 Thu ST Dave Kreiter-2nd new dancer class-free LCOB 7:00-9:00 Basic
15 Sat GAD Art Lavigne (caller) Butch Bloxom (cuer) Fall Colors All Country Music WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
15 Sat SP Gary Proctor (Calling) and Deb Elser (Cueing) St PL 7:30-10.00 MS/Plus/Rd
17 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
17 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
18 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
22 Sat GAD NO DANCE   Apple Harvest Festival      
22 Sat PAN Gary Shoemake, Butch Bloxom & Roberta Harris - Apple Harvest Dance EISM 7:00-11:00 MS/Plus
24 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
25 Tue SS Amateur Callers and Cuers Night w/ Bob Engel- Sq. Dance attire optional BCP 7:30-9:30 Plus
26 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2  ORANGE & BLACK OR COSTUME MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
26 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
28 Fri ST Dan Koft 2x2 Kathy Koft (cuer) JBES 7:30-9:45 Plus/Rds
29 Sat GAD Howard & Donna Williamson (guest caller and cuer) Halloween Dance WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
30 Sun DPO Sunday Afternoon Dance - Tim Marriner 2 X 2 Linda Prosser  OUMC 2:00-5:00 Plus
30 Sun UNC Tim Marriner OUMC 6:30-8:30   DBD Only
31 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
31 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
           


November 2016




Date Club

Who and What

Place
Time Program
05 Sat UNC Dayle Hodge  OUMC 3:00-4:00    4:00-6:00 Advance        DBD
05 Sat DPO Dayle Hodge 2X2 John Toll - SQUARE DANCE CLOTHING SALE 6:30-9:30 pm OUMC 8:00-10:30 Plus
05 Sat PAN Rich Steadman, Ken Ryder - Veterans Appreciation EISM 7:00-10:00 MS/Plus
07 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
07 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
08 Tue SS Stars and Stripes Forever. All veterans admitted free - Bob Engel/Chris Jopek 2x2 BCP 7:30-9:30 Plus/Rds
09 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2 VETRANS DAY DANCE - RED, WHITE & BLUE MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
09 Wed RRRD Deb Elser - Party Night LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
12 Sat GAD Art Lavigne (caller),  Butch Bloxom (cuer) Veterans Appreciation Dance WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
12 Sat PS The Williamson's    Howard (Caller)   Donna (Cuer)  Veteran's Day Dance  Wear (Red, White & Blue)   NES 7:30-10:00 Plus/Rds
13 Sun ST Round Dance Party Special Dance Deb Elser  ULWM 2:30-5:00 Plus/Rds
14 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
14 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
14 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
15 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
16 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
18 Fri ST Dave Kreiter 2x2 John Toll (cuer) JBES 7:30-9:45 Rounds
19 Sat PAN Rich Steadman, Chris Jopek - Wasca Theme Dance EISM 7:00-10:00 MS/Plus
20 Sun SP Special Fall Dance        Tom Miller Calling and Deb Elser Cueing LHCC 2:30-5:00 Plus/Rds
21 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
21 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
22 Tue SS Great Fudge! - Bob Engel - Sq.Dance attire optional BCP 7:30-9:30 Plus
23 Wed F&S NO DANCE - Night Before Thanksgiving     Plus/Rds
26 Sat GAD Tom Miller (caller),  Butch Bloxom (cuer) Thanksgiving  WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
28 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
28 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
28 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
29 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
           


December 2016




Date Club

Who and What

Place
Time Program
03 Sat DPO Bill Gordon & Linda Prosser - Christmas Dance, Class Invited - Covered Dish Supper 6:30 OUMC 8:00-10:30 Basic & Plus
03 Sat PAN Rich Steadman, Butch Bloxom & Roberta Harris - Mystery Dance & Talent Night EISM 7:00-10:00 MS/Plus
05 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
05 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
07 Wed F&S 1st Wed.Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds) 2x2 MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
07 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
10 Sat GAD Art Lavigne (caller),  Butch Bloxom (cuer)  Christmas Dance (New Dancers Invited) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
10 Sat PS Jerry Goshorn          Christmas Dance                 NES 7:30-9:30 MS/Plus
10 Sat SS Christmas Dance-Bob Engel/Chris Jopek 2x2. MLC 6:30-10:00 Plus/Rds
12 Mon DAR

HOLIDAY COVERED DISH - DAR & F&S    Linda Prosser (Rds)   Dan (Sqs) 2x2    
Eat at 6:30

MFH 7:30-9:30 Plus                  Ph-III-IV
12 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
12 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
14 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
16 Fri ST Dave Kreiter 2x2 Debbie Elser (cuer)  Christmas Dance JBES 7:30-9:45 Plus/Rds
17 Sat PAN Rich Steadman, Ken Ryder - Christmas Dinner 6:00 p.m. & Dance  EISM 7:00-10:00 MS/Plus
17 Sat SP Gary Proctor (Calling) and Deb Elser (Cueing) St PL 7:30-10.00 MS/Plus/Rd
19 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
19 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
21 Wed F&S 3rd Wed. Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds) 2x2 CHRISTMAS DANCE MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
24 Sat GAD NO DANCE      
26 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
31 Sat F&S NEW YEARS EVE DANCE - Get Your Ticket Early MFH 8:00-12:15 Plus/Rds
31 Sat GAD NO DANCE      
31 Sat PAN New Year's Eve Dance - Dark N/A N/A N/A
31 Sat SS New Years Eve Dance - Bob Engel/Linda Prosser 2x2 MLC 9:00-12:30 Plus/Rds
           


January 2017




Date Club

Who and What

Place
Time Program
04 Wed F&S 1st  Wed. Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds) 2x2 PRE - FARM SHOW DANCE MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
07 Sat DPO Dan & Linda Prosser 2 X 2 - Farm Show Preview Dance OUMC 8:00-10:30 Plus
07 Sat PAN Rich Steaman, Ken Ryder - Black & White Dance EISM 7:00-10:00 MS/Plus
09 Mon ALL  PA FARM SHOW Demonstrations & Competition                                               All Club Dancers Invited to Help Farm Show 6:30-9:00 PLUS
09 Mon DAR NO DANCE come to the FARM SHOW BETH 7:30-9:30 Sqs & Rds
09 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
09 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
10 Tue SS Fabulous Fifties - Bob Engel/Chris Jopek 2x2 BCP 7:30-9:30 Plus/Rds
11 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
14 Sat GAD Art Lavigne (caller),  Butch Bloxom (cuer)  WASCA Theme Dance  (New Dancers Invited) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
14 Sat PS The Prosser's   Dan (Caller)   Linda (Cuer)                            Celabrate a New Year! NES 7:30-10:00 Plus/Rds
15 Sun UNC TBD   Please check Unconventional's Website OUMC 2:00-4:00   DBD Only
16 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
16 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
18 Wed F&S 3rd  Wed. Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds) 2x2  MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
21 Sat DPO Bill Gordon - All Day "Blast" For New Dancers - Up To Level Of Current Class      (Reservation Needed) Snow Date 1/28 St. PL TBA Basic/MS
21 Sat PAN Art LaVigne, Ken Ryder - Sports Jersey Night - Virginia State Booster Dance EISM 7:00-10:00 MS/Plus
21 Sat SP Gary Proctor (Calling) and Deb Elser (Cueing) St PL 7:30-10.00 MS/Plus/Rd
23 Mon DAR NO DANCE BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
24 Tue SS Buttons Aplenty & Soup Night - Bob Engel-Sq. Dance attire optional BCP 7:00-9:30 Plus
25 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rds II-IV+
27 Fri ST Dave Kreiter 2x2 John Toll (cuer) JBES 7:30-9:45 Plus/Rds
28 Sat GAD Art Lavigne (caller),   Debbie Elser (guest cuer)  Flannel Shirt Night, Casual New Dancers Invited WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
           


February 2017




Date Club

Who and What

Place
Time Program
04 Sat DPO NO DANCE      
04 Sat PAN Rich Steadman, Chris Jopek - Sweetheart Dance - Ladies Free EISM 7:00-10:00 MS/Plus
14 Tue SS My Valentine Dance - Bob Engel/Chris Jopek 2x2 BCP 7:30-9:30 Plus/Rds
08 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2          VALENTINES DANCE MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
08 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
11 Sat GAD Art Lavigne (caller),  Butch Bloxom (cuer)  Valentine's Day Dance  (New Dancers Invited) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
11 Sat PS Jerry Goshorn           Valentine's Day Dance       NES 7:30-9:30 MS/Plus
12 Sun DPO Benefit Dance For Heart Association at  Otterbein United Methodist Church OUMC 2:00-5:00 New/Plus
13 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
13 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
13 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
14 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
18 Sat PAN Rich Steadman, Butch Bloxom & Roberta Harris - Super Bowl Winners Dance EISM 7:00-10:00 MS/Plus
18 Sat SP Gary Proctor (Calling) and Deb Elser (Cueing) St PL 7:30-10.00 MS/Plus/Rd
20 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
20 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
22 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2 MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
22 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
24 Fri ST Dave Kreiter 2x2 Debbie Elser (cuer) JBES 7:30-9:45 Plus/Rds
25 Sat GAD Art Lavigne (caller),  Butch Bloxom (cuer)  Rock N Roll Dance,  (New Dancers Invited) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
27 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
27 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
27 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
28 Tue SS Be a Detective Night - Bob Engel-Casual BCP 7:30-9:30 Plus
           


March 2017




Date Club

Who and What

Place
Time Program
04 Sat UNC Dayle Hodge  OUMC 3:00-4:00    4:00-6:00 Advance        DBD
04 Sat DPO Dayle Hodge 2X2 Linda Prosser - SQUARE DANCE CLOTHING SALE 6:30-9:30 pm OUMC 8:00-10:30 Plus
04 Sat PAN Rich Steadman, Peg & John Kincaid - St Patricks Dance  EISM 7:00-10:00 MS/Plus
06 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
06 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
08 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2                ST PATRICK'S DANCE MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
08 Wed RRRD Deb Elser - Party Night LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
11 Sat GAD Art Lavigne (caller),  Butch Bloxom (cuer)  Wearn of the Green Dance  (New Dancers Invited) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
11 Sat PS Bill Harrison (Caller)   Chris Jopek  Cuer)                             50th Anniversary Dance NES 7:30-10:00 Plus/Rds
12 Sun DPO Sunday Afternoon Dance - Kris Jensen 2 X 2 Linda Prosser OUMC 2:00-5:00 Plus
12 Sun UNC Kris Jensen OUMC 6:00-8:30 DBD Only
13 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
13 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
13 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
14 Tue SS Hot Buns Dance  - Bob Engel/Chris Jopek 2x2 BCP 7:30-9:30 Plus/Rds
16-18   WASCA Spring Festival 16 TO 18 March,  Arlington, VA      
18 Sat PAN No Dance - WASCA Festival N/A N/A N/A
18 Sat SP Gary Proctor (Calling) & Bob Enlge (Cueing) St PL 7:30-10.00 MS/Plus/Rd
21 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
22 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2 MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
22 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
24 Fri ST Dan Prosser 2x2 Linda Prosser (cuer) JBES 7:30-9:45 Plus/Rds
25 Sat GAD Art Lavigne (Caller) Butch Bloxom (cuer)  Gospel/Blue Grass Calls  (New Dancers Invited) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
27 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
27 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
27 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
28 Tue SS Bunny Hop Dance -Bob Engel-Casual BCP 7:30-9:30 Plus
29 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
           


April 2017




Date Club

Who and What

Place
Time Program
01 Sat UNC Betsy Gotta OUMC 3:00-4:00    4:00-6:00 Advance        DBD
01 Sat DPO Roy & Betsy Gotta 2x2  OUMC 8:00-10:30 Plus
01 Sat PAN Art LaVigne, Ken Ryder - Flash Light Dance EISM 7:00-10:00 MS/Plus
03 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
03 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
05 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
08 Sat GAD Art Lavigne (caller),   Butch Bloxom (cuer)  Crazy Hat Dance  (New Dancers Invited) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
08 Sat PS Clay Goss (Caller)   Linda Prosser  (Cuer)                             Spring Has Sprung!                 NES 7:30-10:00 Plus
10 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
10 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
10 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
11 Tue SS All Singing Calls- Bob Engel/Chris Jopek 2x2 BCP 7:30-9:30 Plus/Rds
12 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2 MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
15 Sat PAN Tim Marriner, Christina Eum - Easter Bonnet Dance EISM 7:00-10:00 MS/Plus
15 Sat SP Gary Proctor (Calling) and Deb Elser (Cueing) St PL 7:30-10.00 MS/Plus/Rd
17 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
17 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
18 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
22 Sat GAD Art Lavigne (caller)  No Rounds  Graduation Dance  Requests/Singing Calls (New Dancers Invited) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
24 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
25 Tue SS Cowboys and Indians-Bob Engel-Casual  BCP 7:30-9:30 Plus
26 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2                AMATEUR CALLERS NIGHT MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
26 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
28 Fri ST Dave Kreiter 2x2 Debbie Elser (cuer) JBES 7:30-9:45 Plus/Rds
29 Sat GAD Hunter Keller (Guest Caller) Butch Bloxom (cuer)  5th Saturday Dance WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
30 Sun SS President's Ball TBD 2:00 -5:00 MS/Plus/Rd
           


May 2017




Date Club

Who and What

Place
Time Program
01 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
01 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
06 Sat UNC Howard Williamson OUMC 3:00-4:00    4:00-6:00 Advance        DBD
06 Sat DPO Howard & Donna Williamson 2 X 2 OUMC 8:00-10:30 Plus
06 Sat PAN Apple Blossom Dance - Dark N/A N/A N/A
08 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
08 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
08 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
09 Tue SS May Flowers.  Bob Engel/Chris Jopek 2x2 BCP 7:30-9:30 Plus/Rds
10 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2                NEW DANCER GRADUATION MFH 8:00-10:00 MS & PLUS
10 Wed RRRD Deb Elser - Party Night LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
13 Sat DPO New Dancer Recognition - Bill Gordon  All New Dancers Invited Covered Dish Supper 5:30 - Annual Meeting 6:30 OUMC  8:00-10:30 MS
13 Sat GAD Art Lavigne (caller)  Chris Jopek (guest cuer) Mothers Day Dance WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
13 Sat PS Jerry Goshorn                                                  NES 7:30-9:30 MS/Plus
15 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
15 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
16 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
19 Fri ST Dave Kreiter 2x2 John Toll (cuer)  Ice Cream Social JBES 7:30-9:45 Plus/Rds
20 Sat PAN Carl Odell, Chris Jopek - Ice Cream Social EISM 7:00-10:00 MS/Plus
20 Sat SP Gary Proctor (Calling) and Deb Elser (Cueing) St PL 7:30-10.00 MS/Plus/Rd
21 Sun SVS Graduation Ball Hosted by Gad Abouts WAC 2:30-5:00 MS
22 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
22 Mon DPO AMATEUR NIGHT - Bill Gordon and Guest Amateur Callers St.PL 7:30-9:30 MS
22 Mon BB Beginner Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 6:30-7:30 PH II-III
22 Mon BB Intermediate Class with Butch Bloxom & Roberta Harris KUMC 7:30-9:30 PH II-IV
23 Tue SS Crazy Tie Night - Bob Engel  -  Sq. Dance attire optional BCP 7:30-9:30 Plus
24 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2 MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
24 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
27 Sat F&S GAD GETTYSBURG ALL DAY FESTIVAL  Bill Harrison, Tom Miller, Art Lavigne, Dan & Linda Prosser  Fairfield Fire Hall 10:00am -10:30pm MS, PLUS, ADV, DBD
30 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
31 Wed RRRD Workshop - Deb Elser LCC 7:00-9:00 Rd II-IV+
   

 

   


June 2017




Date Club

Who and What

Place
Time Program
03 Sat UNC Mark Franks Casual - Air Conditioned Hall St.PL 3:00-4:00    4:00-6:00 Advance        DBD
03 Sat DPO Mark Franks 2X2 Linda Prosser - Casual - Air Conditioned Hall St.PL 8:00-10:30 Plus
05 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL  7:30-9:30 Beg Plus
10 Sat GAD NO DANCE      
11 Sun GAD Gary Shoemake (guest caller),  Butch Bloxom (cuer)  casual  Special Sunday Dance, casual WAC 4:30-7:30 Plus/Rds
12 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
12 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL 7:30-9:30 Beg Plus
13 Tue SS Root Beer Float Night - Bob Engel/Chris Jopek 2x2 BCP 7:30-9:30 Plus/Rds
14 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2 MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
17 Sat SP Gary Proctor (Calling) and Deb Elser (Cueing) St PL 7:30-10:00 MS/Plus/Rd
19 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL  7:30-9:30 Beg Plus
20 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
23 Fri ST Dave Kreiter 2x2 Debbie Elser (cuer)   Fresh Fruit Night LCOB 7:30-9:45 Plus/Rds
24 Sat GAD Art Lavigne (caller) Deb Deardorff (guest cuer)                 Club Picnic,  Casual WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
26 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
26 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL  7:30-9:30 Beg Plus
27 Tue SS Salad Night - Bob Engel - Casual BCP 7:30-9:30 Plus
28 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2                      ROOT BEER FLOATS MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
Wed's PS  All New Mainstream Graduates Welcome!   938-1503 TDB TBD Plus
           


July 2017




Date Club

Who and What

Place
Time Program
01 Sat DPO Bill Gordon 2 X 2 -Ice Cream Party - Casual -Cuer TBA St.PL 8:00-10:30 Plus
07 Fri F&S Dan Prosser, Bill Harrison (Sq) Linda Prosser (Rd)      SUPER SPECIAL SUMMER DANCE MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
08 Sat GAD Art Lavigne (caller),  Butch Bloxom (cuer)  Ice Cream Social, casual WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
10 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
10 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL  7:30-9:30 Beg Plus
11 Tue SS Picnic-Bob Engel/Chris Jopek 2x2-Casual.  Bring a covered dish to share. BCP 6:30-9:30 Plus/Rds
12 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2 MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
17 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL  7:30-9:30 Beg Plus
18 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
18 Tue SS Salad Night - Bob Engel - Casual SFAC 7:30-9:30 Plus
22 Sat GAD Art Lavigne (caller),  Butch Bloxom (cuer)  Hawaii Shirt Night, casual WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
24 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
24 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL  7:30-9:30 Beg Plus
26 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2          CHRISTMAS IN JULY MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
28 Fri ST Dave Kreiter 2x2 Debbie Elser (cuer) LCOB 7:30-9:45 Plus/Rds
29 Sat GAD Tim Marriner (Guest Caller)  Butch Bloxom (cuer)  5th Saturday Dance, Casual WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
31 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL  7:30-9:30 Beg Plus
           


August 2017




Date Club

Who and What

Place
Time Program
05 Sat DPO Clay Goss 2 X 2 John Toll - Casual - Hall St.PL 8:00-10:30 Plus
07 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL 7:30-9:30 Beg Plus
08 Tue SS Boots and Saddles - Bob Engel-Casual SFAC 7:30-9:30 Plus/Rds
09 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2 MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
12 Sat GAD Art Lavigne (caller) Butch Bloxom (cuer)  Fresh Fruit Night, Casual WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
14 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
14 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL  7:30-9:30 Beg Plus
15 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
21 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL  7:30-9:30 Beg Plus
22 Tue SS Fall Colors - Bob Engel/Chris Jopek 2x2 SFAC 7:30-9:30 Plus
23 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2          FRESH FRUIT NIGHT MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
26 Sat GAD Art Lavigne (caller),  Deb Deardorff (guest cuer)  Pie Night (casual) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
27 Sun DPO Picnic - Bring a covered dish - Manor Township Park, Rt. 741 at Charlestown Road M Twp Park 1:00-5:00 MS/Plus
28 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
28 Mon DPO Bill Gordon - Beginner Plus Class (Tentative) St.PL  7:30-9:30 Beg Plus
29 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:45 A2
           
           
   

 

   


September 2017




Date Club

Who and What

Place
Time Program
01 Fri F&S Sept. 1, 2, 3, & 4 - SHRINE MONT 4 Day WEEKEND All EXPENSES INCLUDED (See Flyers) O S VA See Flyer Plus/Rds
02 Sat DPO Dean Singleton (caller) & Deb Elser (Cuer) 2 x 2  St. PL 8:00-10:30 Plus
09 Sat GAD Mike Sikorsky (guest caller),  Butch Bloxom (cuer)  5th Saturday Dance (casual) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
11 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Party Night 2nd Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
12 Tue SS Fall Colors - Bob Engel/Chris Jopek 2x2 BCP 7:30-9:30 Plus/Rds
13 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds) 2x2 MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
19 Tue CON Continental Square, Bob Engel NRRC 7:45-9:46 A2
22 Fri ST Dave Kreiter 2x2 Debbie Elser (cuer) JBES 7:30-9:45 Plus/Rds
23 Sat GAD Art Lavigne (caller),  Butch Bloxom (cuer)  Welcome Back Dance  Casual WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
25 Mon DAR Linda & Dan Prosser - Workshop 4th Monday BETH 7:30-9:30 Ph. III-IV
26 Tue SS Pirates Rule - Bob Engel - Sq. Dance attire optional BCP 7:30-9:30 Plus
27 Wed F&S Dan Prosser (Sqs) Linda Prosser (Rds)   2x2              HAWAIIAN LUAU MFH 8:00-10:00 Plus/Rds
30 Sat GAD Art Lavigne (caller), Butch Bloxom (cuer) WAC 7:00-10:00 Plus/Rds
           


October 2017




Date Club

Who and What

Place
Time Program
29 Sun GAD Joe Saltel and Tom Miller, 60th Anniversary Dance TBD TBD  

FESTIVALS AND DANCE CONVENTIONS 2016-2020

September 2-5, 2016 - Shrine Mont, Orkney Springs, VA 
June 21-24, 2017 - NSDC, Cincinatti, OH 

July 20-22, 2017 - Star Spangled Banner, Timonium, Maryland 

September 1-4, 2017 - Shrine Mont, Orkney Springs, VA 

June 27-30, 2018 - NSDC, Kansas City, MO 
June 26-29, 2019 - NSDC. Atlanta, GA

June 24 - 27, 2020 Spokane, WA

last revised October 10, 2016